INDITEX, imalat firmalarının bazı markalara üretim yapabilmesi için geçmesi gereken testler ve sağlaması gereken standartlar ile ilgili çalışma yapan bir kuruluştur. Şuan itibariyle Inditex’ in bünyesinde ya da Inditex’ e bir nevi üye olan 9 marka vardır. Bunlar; Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home, Lefties ve Uterqüe’ dir. Diğer bir ifadeyle Inditex, dünyanın en büyük moda perakendecilerinden birisidir.

Bu dokuz marka dünyanın birçok yerinde satış yapan büyük firmalardır. Örnek olarak; Zara markası, İspanya merkezli giyim ve aksesuar markasıdır. 1975 yılında kurulmuştur. Zara, dünyanın en büyük 3 hazır giyim şirketinden biridir. 2020 yılı itibarıyla dünya genelinde 93 ülkede 2200’ün üzerinde mağazası bulunmakta ve Türkiye’de ise 229 mağazası bulunmaktadır.

Dünyanın dört bir yanında bulunan moda perakendecilerinden biri olan Inditex, çevrimiçi platformu veya 96 pazardaki 7000’in üzerinde mağazası ile 202 pazarda satış yapmaktadır. Bu 9 markadan birine üretim yapabilmek için, öncelikle Inditex denetim ekibi ya da 3. taraf denetim firmaları tarafından yapılan Inditex Sosyal Uygunluk Ön Denetimi’ ne girilmeli ve denetimlerin başarıyla tamamlanmalıdır.

Proses Danışmanlık olarak, Inditex Denetim Süreç Danışmanlık Hizmeti ile aşağıdaki tedarikçi beklentilerini karşılamanıza yardımcı olarak marka ile aranızdaki iletişimi gerçekleştirmekteyiz.

Inditex Tedarikçi Davranış Kuralları

Zorla çalışma yapılmaması

Çocuk işçiliğin engellenmesi

Zorla çalışma yapılmaması

Çocuk işçiliğin engellenmesi

Ayrımcılık yapılmaması

Sendika kurma özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkı

Acımasız ve insanlık dışı muameleye izin verilmemesi

Çalışma koşulları güvenli ve hijyenik olması

Ücretlerin ödenmesinin sağlaması

Çalışma saatleri aşırı olmaması

Düzenli istihdamın sağlanması

Üretimin izlenebilirliği

Ürünlerin sağlık ve güvenliğinin sağlanması

Çevresel farkındalığın sağlanması

Gizlilik ilkesi sağlanması

Kuralların uygulanması

INDITEX Danışmanlığı Neden Bu Kadar Önemli?

INDITEX’ e üye olarak sosyal uygunluk ve çevre denetimleri neticesinde aldığı denetim raporlarını diğer firmalarla paylaşma imkânı bulan şirketler, böylelikle yönetimde şeffaflığı sağlamış olmakta; çalışma şartlarının uygunluğunu ve piyasada rekabet içerisinde olduğu diğer firmalara karşı elde ettiği üstünlüğünü, ürün ya da hizmet sağladığı şirketlere gösterebilmektedir. Böylelikle, büyük bir avantaj sağlamakta ve piyasada haklı bir itibar elde edebilmektedir. Fakat bunu elde edebilmek için sosyal uygunluk ve çevre denetimlerinin geçilmesi; öncesinde de çok ciddi bir hazırlık yapılması gerekmektedir. INDITEX Danışmanlığı almadan bu denetimlere hazır olunması pek mümkün değildir. Zira bu denetimler sırasında yukarıda da bahsedildiği gibi sağlanması gereken çok fazla sayıda kıstas ve dikkat edilmesi gereken çok önemli detaylar bulunmaktadır. INDITEX eğitimi kapsamında, süreçte görev alacak çalışanların farkındalığı sağlanmakta ve şirketin hızlı ve kolay bir denetim süreci geçirmesi Proses Danışmanlık farkı ile gerçekleştirilmektedir.