Tekstil sektörünün vazgeçilmezi olan organik denetim süreçleri ile hasattan itibaren tekstil ürünlerinin organik durumunu sağlamak için gerekli gereksinimleri sağlamaktır. Etik davranış kuralları ve çevresel sorumlulukların yanı sıra organik üretimin  izlenebilirliği aşağıdaki küresel standartlar ile sağlanmaktadır. 

Ülkemizin lokomotifi olan tekstil sektöründe ürün yaşam döngüsünün büyük bir titizle ele alındığı ve çevresel farkındalığın çok önemli bir boyut olduğu bu denetim süreçlerinde, Proses Danışmanlık olarak sizlerin yanındayız.

Proses Danışmanlık olarak Organik Denetim Süreci Danışmanlık Hizmetimizde kuruluşların küresel standartlara tam uyumluğunu sağlamakla birlikte, küresel markaların pazar payındaki organik ürünlerin üretilmesi noktasında sizlerin tedarik zincirinde yer alması için gerekli çalışmaların yürütülmesini sağlamaktayız.

 

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS)

Bu standart en az 70%’i sertifikalı organik doğal elyaftan üretilmiş tüm tekstil ürünlerinin üretimini, işlenmesini, ambalajlanmasını, etiketlenmesini, ticaretini ve dağıtımını kapsamaktadır. Mamul ürünler, elyaf ürünler ile sınırlı olmamak şartıyla, iplik, kumaş, giysiler, moda tekstil aksesuarları(taşınan ya da giyilen), tekstil oyuncakları, ev tekstili, yatak ve yatak ürünleri ve aynı zamanda tekstil kişisel bakım ürünlerini içermektedir.

Global Recycled Standard (GRS)

Global Recycled Standardı (GRS) son üründe, katı üretim gerekliliklerini yerine getirerek, geri dönüştürülmüş materyallerin içeriğini izlemek ve doğrulamak için oluşturulmuş bir ürün standardıdır. GRS uluslararası, gönüllü, recycle içeriğin üçüncü taraf sertifikasyonu, gözetim zinciri, sosyal ve çevresel şartlar ve kimyasal kısıtlamaları için gereklilikleri belirleyen tam bir ürün standardıdır. Bu standart GRS ürünlerini üreten ya da satışını gerçekleştiren tüm firmalara uygulanabilir. Minimum 20% recycle materyal içeren tüm ürünlerin işleme, üretim, paketleme, etiketleme ve dağıtımını kapsar. 

Materyal toplama ve materyal konsantrasyonu prosesleri için GRS sertifikasyonu zorunluluğu yoktur, fakat standardın hedeflerine uygun ve rastgele olarak sertifikasyon kuruluşu tarafından denetlenebilecek şekilde gerekliliklere uygun olduklarını deklere etmelidirler. Sertifikalandırılabilecek ürün çeşitliliği tekstil ürünleri ile sınırlı değildir.

Organic Content Standard (OCS)

Organic Content Standardı (OCS) nihai ürünlerdeki organik olarak yetiştirilmiş içeriğin izlenmesi ve doğrulanması için oluşturulmuş bir standarttır. OCS gıda ürünleri dışında, %5 ila %100 arasında organik materyal içeren ürünlerde uygulanmaktadır. Hammaddeyi kaynağından nihai ürüne kadar izlemektedir.

Recycled Claim Standard (RCS)

Recycled Claim Standard (RCS) son üründe geri dönüştürülmüş materyallerin içeriğini doğrulamak ve izlemek için oluşturulmuş bir standarttır. RCS’nin amacı ürünlerde geri dönüştürülmüş içerik iddialarının güvenilirliğini sağlamaktır. Nihai üründe geri dönüştürülmüş materyalin varlığını ve miktarını üçüncü taraf girdi ve gözetim zinciri doğrulaması ile kanıtlamaktadır. Standard en az 5% geri dönüştürülmüş materyal içeren tüm ürünlere uygulanabilir